10 NAUK ŻYCIOWYCH Louise Hay

Louise Hay

Pomimo tego, że Louise Hay już odeszła to jednak pozostawiła po sobie mnóstwo dobra, które nadal wspiera miliony ludzi na całym świecie. Napisała 27 bestsellerów, założyła wydawnictwo oraz fundację, która nadal pomaga najbardziej potrzebującym. Warto poznać zatem również jej 10 nauk, którymi kierowała się w swoim życiu.

I nauka życiowa – Spójrz w lustro

Louise Hay uznawana jest za pioniera techniki pracy z lustrem. Uważała, że jest to najszybszy i najbardziej skuteczny sposób na pokonanie naszych blokad w akceptacji siebie. Według niej bowiem, nasze życie jest jak lustro i odzwierciedla to, jaką mamy relację z samym sobą. Jeśli potrafisz patrzeć w lustro bez osądzania i wstydu to znaczy, że potrafisz też przebaczyć sobie i bardziej kochać innych. Ta technika pozwala również zobaczyć swoje prawdziwe “Ja” i dopuścić do świadomości rzeczy, które może nawet latami były wypierane.

II nauka życiowa – Wybierz myśl płynącą z serca

Louise Hay bardzo wierzyła w moc afirmacji i postrzegała świat jako właśnie stan umysłu. Nazywana jest nawet “Królową afirmacji”. Zachęcała, aby każdy obserwował swój sposób myślenia i wybierał te myśli, które mu służą. Jej zdaniem to co mówimy i myślimy przekłada się na to, czego doświadczamy. Jeśli więc chcemy zmienić nasze doświadczenia, powinniśmy zacząć od zmiany myślenia – przede wszystkim o sobie. Ważne też, aby naprawdę otaczać się daną afirmacją w ciągu całego dnia.

III nauka życiowa – Słuchaj swojego wewnętrznego gongu

“Wewnętrzny gong” oznaczał dla Louise Hay duchowe przewodnictwo. Bez względu na to, co będzie dla nas tą uniwersalną mocą, warto zaufać, że ofiarowuje nam to, czego potrzebujemy. Dzięki temu, że mamy swojego przewodnika, nie musimy wszystkiego kontrolować i zawsze rozumieć tego, co nas spotyka. Co więcej, ta siła i mądrość jest w nas, jesteśmy z nią połączeni. Jedną ze stosowanych praktyk duchowych przez Louise było siadanie w ciszy przed lustrem i wsłuchiwanie się w to, co ma do powiedzenia jej “wewnętrzny gong”.

IV nauka życiowa – Przebacz wszystko każdemu

Dla Louise Hay przebaczenie oznaczało opuszczenie przeszłości i wejście na drogę wolności, która prowadzi nas do nowej przyszłości. Była też przekonana, że to kim się później stała zawdzięcza temu, że przebaczyła ludziom, którzy ją skrzywdzili. A brak wybaczenia to tak naprawdę karanie siebie samego za to, co zrobili nam inni. W swojej książce, pt. “Możesz uzdrowić swoje życie” napisała: “Nieustannie powtarza się, że przebaczenie jest odpowiedzią na niemal wszystko”.

V nauka życiowa – Bądź wdzięczny za dzisiejszy dzień

Louise Hay wdzięczność praktykowała każdego dnia. Nie był to dla niej jedynie sporadyczny rytuał. Zaczynała nią i kończyła każdy dzień. Nie zapomniała też o praktykowaniu wdzięczności w ciągu dnia, dzięki czemu też każdy dzień ją cieszył. Wdzięczność to też afirmacja. Wierzyła, że im bardziej jest wdzięczna, tym coraz więcej otrzymuje tych powodów do wdzięczności. Prowadziła również przez wiele lat swój dziennik wdzięczności.

VI nauka życiowa – Dbanie o ciało

Losuie Hay uważała, że równie ważne jak dbanie o umysł i ducha – jest także dbanie o ciało. Każdego dnia z uważnością wsłuchiwała się w potrzeby swojego ciała. Nawet jedna z jej ulubionych afirmacji to: “Słucham z miłością przekazu mojego ciała”. Wraz z ekspertami w dziedzinie odżywiania i rehabilitacji napisała książkę, pt. “Sekrety zdrowia Louise Hay”. Opisany w niej został system holistycznego dbania o zdrowie i leczenia ciała poprzez m.in. odpowiednią dietę.

VII nauka życiowa – Twórz swoją przyszłość TERAZ

Louise Hay była przekonana, że “największa siła tkwi zawsze w chwili bieżącej”. Również jej życie jest dowodem na to, że zawsze jest dobry moment na to, aby uczyć się i rozwijać. Dopiero w wieku 50 lat opublikowała swoją pierwszą książkę, a 10 lat później założyła Hay Hause i Hay Foundation. Każdy rok swojego życia świadomie planowała i wyznaczała cele zarówno rozwoju duchowego, nauki czegoś nowego, jak i podróży w miejsca, których jeszcze nie widziała. To podejście do życia doskonale wyraża jej afirmacja: “Żyję w całej pełni możliwości”.

VIII nauka życiowa – Powiedz TAK swojemu życiu

Louise Hay wierzyła, że przyciągamy to – co wyrażamy. W książce pt. “Możesz uzdrowić swoje życie” napisała: “Bez względu na to w co zdecydujemy się wierzyć, co myśleć lub mówić, Wszechświat zawsze mówi do nas w pozytywny sposób. Jeśli myślimy o ubóstwie, Wszechświat mówi tak. To zależy od nas”. Dlatego też z dużą uwagą wsłuchiwała się w swój wewnętrzny głos i uważała, na co zgadza się.

IX nauka życiowa – Pamiętaj, aby dobrze bawić się

Louise Hay uważała, że bardzo ważne jest dbanie o nasze “wewnętrzne dziecko”. Sama nauczyła się tego dość późno, dopiero gdy uzdrowiła swoje własne życie. Tak naprawdę jesteśmy w stanie dojrzeć, zaakceptować przeszłość i budować dobrą przyszłość – gdy pokochamy swoje “wewnętrzne dziecko”. Sama w wieku 75 lat powróciła do malowania, którego zaprzestała w dzieciństwie w wyniku bardzo trudnych doświadczeń.

X nauka życiowa – Pozwól życiu, aby Cię kochało

Kolejna niezwykle ważna dla Louise Hay afirmacja brzmi właśnie: “Życie Cię kocha”. W ten sposób podpisywała nawet swoje książki dla czytelników. Jej zdaniem wiara w to, że życie chce dla nas wszystkiego, co najlepsze i kochanie życia powoduje, że tym bardziej ono może nas kochać. Trzeba po prostu te dobre uczucia zaprosić do siebie. Przekonywała też, że zawsze jest czas na zmianę tego w co wierzymy i na zmianę myślenia na takie, które nas wspiera i podnosi na duchu.

Jeśli chcesz pomóc sobie w zmianie sposobu myślenia poprzez stosowanie afirmacji to znajdziesz je tutaj.

[Artykuł opracowano na podstawie książki: Louise Hay „Codziennie kochaj siebie”, Studio Astropsychologii].

Please follow and like us:
fb-share-icon