K. McGonigal, Siła woli – książka

Kelly McGonigal, Siła woli. Poznaj i wykorzystaj mechanizmy samokontroli.

Książka ta powstała na podstawie kursu prowadzonego na Uniwersytecie Stanforda przez K. McGonigal. Kurs ten uczy, jak uwalniać się od dotychczasowych nawyków i kształtować zdrowe przyzwyczajenia, jak pokonywać skłonność do odkładania wszystkiego na później, jak rozwijać umiejętność koncentracji, jak zarządzać stresem. Pozwala także zrozumieć, dlaczego ulegamy pokusom, i odkryć, jak można się im oprzeć. Poza treściami przekazywanymi w kursie książka zawiera badania i ćwiczenia praktyczne.

Autorka zadedykowała tę książkę “każdemu, komu się zdarzyło walczyć z pokusą, z nałogiem, z odkładaniem na później albo z brakiem motywacji- czyli nam wszystkim”.

Zasadnicze pytanie postawione w tej książce brzmi: “Co zrobić, gdy Twoim największym wrogiem jesteś … Ty?” Skłania do zastanowienia się, ile razy w życiu udało Ci się storpedować własne ambitne plany? Ten problem dotyczy wszystkich – w mniejszym lub większym stopniu. Poddajemy się i nie doprowadzamy spraw do takiego finału, jakiego byśmy pragnęli.

Spis treści

Wprowadzenie. Poznaj nowy wymiar siły woli.

  1. “Chcę”, “nie chcę”, “pragnę”. Czym jest siła woli i dlaczego ma tak duże znaczenie.
  2. Siła woli jako instynkt. Zdolność rezygnacji z sernika leży w naszej naturze.
  3. Kiedy zabranie sił. Podobieństwo między samokontrolą a mięśniem.
  4. Pozwolenie na grzeszenie. Dlaczego dobre uczynki stają się przyzwoleniem na złe postępowanie.
  5. Wielkie oszustwo mózgu. Dlaczego mylimy pożądanie ze szczęściem.
  6. “Do diabła z tym”. Dlaczego złe samopoczucie bywa przyczyną kapitulacji.
  7. Dlaczego kupczymy własną przyszłością. Ekonomia natychmiastowej gratyfikacji.
  8. Uwaga, zarazki! Dlaczego siła woli jest zakaźna.
  9. Nie czytaj tego rozdziału! Granice siły “nie chcę”.
  10. Kilka refleksji na koniec książki.

O Autorce

Kelly McGonigal (ur. 1977) – psycholog zdrowia z tytułem doktora i wykładowca na Uniwersytecie Stanforda w USA, który zaliczany jest do grona najlepszych uczelni na świecie.

Specjalizuje się w badaniach nad związkiem pomiędzy umysłem a ciałem. Jej misją jest przełożenie badań z psychologii i neuronauki na praktyczne strategie, które wspierają samopoczucie i wzmacniają społeczności. W styczniu 2020 roku “Oprah Magazine” uhonorowała autorkę – nazywając ją wizjonerką, której przełomowy sposób patrzenia na świat oznacza lepszą przyszłość dla nas wszystkich.

Oficjalna strona Kelly McGonigal: https://kellymcgonigal.com/

Wybrane recenzje

“Siła woli to nowy rodzaj książki o charakterze samopomocy. McGonigal stworzyła lekturę obowiązkową dla każdego, kto chce zmienić sposób, w jaki żyje”. (Book Page)

“Zabawne i czytelne badania przynoszące mądrość z laboratoriów.” (Magazyn TIME)

“Książka jest zbiorem wiedzy o pracy mózgu podczas prób samokontroli, informacji z dziedzin takich jak: psychologia, medycyna czy ekonomia. Fakty uzupełnione są opisem eksperymentów obrazujących przywoływane treści. W każdym rozdziale jest też zestaw pytań służących pogłębieniu samoświadomości oraz konkretnych ćwiczeń do wykonania”. (Polskie Towarzystwo Trenerów Biznesu)

[Od Red. Powyższy opis został przygotowany m.in. w oparciu o opis wydawcy i zawartość książki oraz informacje zawarte na oficjalnej stronie autorki].

Please follow and like us:
fb-share-icon