
Kurs online to wygodna forma poszerzenia wiedzy, zdobywania nowych umiejętności czy też doskonalenia tych już posiadanych. Może pomóc właściwie w każdym obszarze rozwoju osobistego i zawodowego. Na rynku dostępnych jest wiele takich kursów. Jednak, aby rzeczywiście przyniósł on Tobie korzyść – trzeba sprawdzić i przeanalizować dokładnie daną ofertę. W tym artykule zwracam uwagę na wszystkie ważne elementy.
1. Temat kursu online
Wybór tematu kursu to oczywiście kwestia podstawowa. Czasami jednak decydując się na jakiś kurs online działamy pod wpływem impulsu. To błąd! Często bowiem kończy się to tym, że “kursy do przerobienia” jedynie kolekcjonujemy 😉 Trzeba przyjąć w tym względzie praktyczne podejście. Zastanów się, czy rzeczywiście jest Ci on potrzebny i w jakim aspekcie osobistym czy też zawodowym może Ci pomóc. Warto przed podjęciem decyzji sprawdzić też, czy wspiera on realizację Twoich celów. O tym, jak właściwie wyznaczać cele przeczytasz we wcześniejszym artykule tutaj.
2. Program kursu online
Masz już wybrany świadomie i racjonalnie temat kursu. Jednak to nie wystarczy. Kursy o wydawałoby się bardzo zbliżonej tematyce potrafią diametralnie się różnić. Co zatem należy zrobić? Sprawdź szczegółowy program kursu i zagadnienia, jakie będą w nim poruszane. Zazwyczaj organizator kursu zamieszcza takie informacje w ofercie. Zdarza się też jednak tak, że są one bardzo ogólnikowe. Wtedy napisz maila z prośbą o przesłanie Ci takiego spisu treści. Odpowiedź odmowna jednoznacznie oznacza, że kurs ten niewiele ma wspólnego z profesjonalizmem ….
3. Poziom zaawansowania kursu online
Zapoznanie się z poszczególnymi modułami/lekcjami kursu pozwoli Ci też upewnić się, że zawiera on treści zgodne z Twoim poziomem zaawansowania. Niedopasowanie tego poziomu z całą pewnością przełoży się na brak oczekiwanych rezultatów. Jest to szczególnie ważne, gdy uczysz się czegoś od podstaw. Z drugiej strony, szkoda też inwestować pieniądze w wiedzę i umiejętności, które już posiadasz. Gdy masz w tym zakresie wątpliwości, warto zapytać organizatora również o grupę docelową tego konkretnego kursu. Znając Twój poziomom zaawansowania, może polecić Ci inny kurs z oferty bardziej do niego dostosowany.
4. Firma szkoleniowa
Decydując się na konkretny kurs online nie zapomnij sprawdzić też firmy szkoleniowej, która go organizuje. Zacznij od przejrzenia jej strony internetowej – czy budzi ona Twoje zaufanie i świadczy o tym, że prowadzą ją osoby, które rzeczywiście się w tym specjalizują? Następnie poszukaj w Internecie opinii o danej firmie. Jeżeli znajdują się one jedynie na stronie organizatora, to jest to z całą pewnością sygnał ostrzegawczy! Dowiedz się też, czy ktoś z Twoich znajomych nie korzystał z usług tej firmy – to najlepsza rekomendacja.
5. Osoba prowadząca kurs online
Sytuacja jest prosta, gdy kupujesz kurs online prowadzony przez konkretną osobę. Często decydujemy się na dany kurs właśnie dlatego, że mieliśmy okazję “poznać” tę osobę np. poprzez social media, gdzie dzieli się swoją wiedzą. Niejednokrotnie jednak dysponujemy jedynie imieniem i nazwiskiem trenera. To zdecydowanie za mało! Postaraj się dowiedzieć, czy ta osoba ma właściwie kwalifikacje oraz doświadczenie w prowadzeniu szkoleń. Jeśli nie możesz znaleźć tych informacji w Internecie, to również zadaj takie pytanie organizatorowi albo osobie, która ten kurs będzie prowadzić. Moim zdaniem, odmowa udzielenia takiej informacji powinna skutkować rezygnacją z danego kursu. Tym bardziej biorąc pod uwagę, że niektóre firmy udostępniają nawet do wglądu darmowe lekcje demo. Przy okazji można tak też sprawdzić jakość samej platformy szkoleniowej.
6. Forma kursu online
Kursy online zazwyczaj opierają się na serii nagrań z wykładami. Inne wzbogacone są prezentacjami. Na rynku można też spotkać kursy składające się z lekcji w formie spotkań na żywo na zamkniętej grupie. Nagrania te są jednak zazwyczaj rejestrowane, więc można je odsłuchać w późniejszym czasie. W tym przypadku wybór jest bardzo indywidualny i zależy od różnych czynników. Dla niektórych osób korzystne jest to, że mogą przerabiać kurs w dowolnym czasie i własnym tempie. Innych z kolei motywują spotkania konkretnego dnia o danej godzinie w grupie z innymi uczestnikami. Niewątpliwą zaletą kursu na żywo jest również to, że można na bieżąco wyjaśniać kwestie bardziej problematyczne, np. związane z zadaniami do wykonania z lekcji poprzedniej. Do niektórych kursów dołączona jest też transkrypcja kursu w formie e-booka albo w wersji audia (mp3).
7. Materiały dodatkowe
Istotna kwestia to również dodatkowe materiały czyli najczęściej zeszyt ćwiczeń do wydruku w PDF. Niewątpliwie ćwiczenia, testy i inne zadania do samodzielnego wykonania pozwalają lepiej utrwalić materiał i zastosować wiedzę w praktyce. Bardzo przydatne – w zależności od kursu – mogą być też różne wzory pism, formularzy, dokumentów, scenariuszy itd. W przypadku kursu w formie spotkań na żywo bywają dołączone też krótkie filmiki wideo na platformie kursowej z “pracami domowymi” i załączonymi do nich pytaniami. Warto też zwrócić uwagę na bonusy. Czasami są to dodatkowe nagrania rozszerzające wiadomości z kursu, nagrania innych tematycznie wykładów online albo książka w formie e-booka.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Możliwość konsultacji z prowadzącym – opieka trenerska to z całą pewnością wielki atut kursu. Dzięki temu możesz uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące zagadnień, co do których masz wątpliwości. W pewnym stopniu zastępuje to możliwość zadawania pytań prowadzącemu w trakcie kursu stacjonarnego. Taki kontakt może przybrać formę mailową, forum dyskusyjnego, webinaru grupowego albo nawet spotkania online 1:1. Bardzo motywujące może być też dołączenie do zamkniętej grupy (np. na Facebooku) adresowanej do osób przerabiających dany kurs.
Czas trwania kursu online – również bywa bardzo zróżnicowany. Począwszy od kilku godzin po nawet kilka tygodni czy miesięcy. Często podawana jest też po prostu informacja z liczbą nagrań/lekcji i czasem ich trwania. Bywa też sprecyzowane, ile czasu w ciągu jednego dnia trzeba przeznaczyć na kurs, aby go przerobić (np. Kurs trwa 10 dni. Obejrzenie video i wykonanie ćwiczenia zajmuje ok. 30 minut dziennie).
Czas dostępu do kursu online – najbardziej korzystna sytuacja to taka, gdy mamy taki dostęp bezterminowo. W zależności od formy kursu możemy wtedy też korzystać z jego aktualizacji. Na rynku dostępne są także kursy, do których dostęp jest ograniczony (np. do 1 roku). Czasem można przedłużyć ten dostęp za dodatkową opłatą.
Certyfikat lub zaświadczenie o uczestnictwie – w przypadku niektórych kursów ich otrzymanie nie jest konieczne. W innych okolicznościach natomiast bardzo przydatne może okazać się zaświadczenie, które pozwala zamieścić informację o jego odbyciu w CV. Z kolei certyfikat jest niezbędny, gdy należy formalne potwierdzić uzyskane kwalifikacje. Przeważnie zaświadczenie uzyskuje się za sam udział w szkoleniu. Z kolei certyfikat po sprawdzeniu tej wiedzy np. w formie testu.
Cena – oczywiście warto zainwestować więcej w naprawdę dobry kurs prowadzony przez eksperta w swojej dziedzinie. Zwłaszcza kursy dające określone uprawnienia bywają kosztowne. Jednak czasem wysoka cena nie idzie w parze z jakością … Dlatego warto porównać ceny kursów o tej samej lub zbliżonej tematyce. Sprawdź też, czy potrzebnej wiedzy nie uzyskasz z materiałów, które są dostępne bezpłatnie.
PODSUMOWANIE
Wybór kursu to tylko pozornie proste zadanie. Tak naprawdę – jeśli ma on przynieść Ci korzyści i spełnić Twoje oczekiwania – konieczne jest zwrócenie uwagi na wiele elementów. Zwłaszcza dotyczy to kursów online, których wybór jest naprawdę ogromny. Dlatego, gdy teraz zdecydujesz się na udział w kursie – zrób to świadomie! Kieruj się nie tylko jego tematyką, ale zwróć też uwagę na takie aspekty jak: program kursu, poziom zaawansowania, firma szkoleniowa, osoba prowadząca kurs, forma kursu, materiały dodatkowe, możliwość konsultacji z prowadzącym, czas trwania kursu, czas dostępu do kursu, certyfikat lub zaświadczenie o uczestnictwie i cena kursu.