
Odzyskiwanie spokoju wewnętrznego to jedna z najważniejszych umiejętności we współczesnym świecie. Warto wypróbować w tym celu METODĘ STOP. Jest ona nieskomplikowana i możliwa do zastosowania zawsze, gdy zaczynasz odczuwać niepokój. Pozwala przejąć kontrolę nad sobą w stresującej sytuacji. METODA STOP jest również stosowana w praktyce uważności, co pomaga z kolei w złagodzeniu negatywnych skutków stresu, na który jesteśmy narażani.
Metoda STOP w kontrolowaniu stresujących sytuacji
Metodę tę opisał Timothy Gallwey w książce, pt. “Gra wewnętrzna”, sprzedanej w ponad milionie egzemplarzy. Porównał stres do kuli bilardowej. W ruch wprowadzają ją kolejne trafiania, którym bezwładnie ulega. Tym samym ludzie pod wpływem stresu też zachowują się jak kule bilardowe. O tym, w jakim kierunku zmierzają decydują kolejne “ciosy”, które dostają, a nie świadomy wybór. METODA STOP – jak sama nazwa wskazuje – ma przerwać ten bezwładny pęd.
Celem “METODY STOP” jest możliwość powtórnego zmierzenia się z problemem, ale z czystym umysłem, z lepszą świadomością celu i pełniejszą kontrolą nad sytuacją”.
– Timothy Gallwey
4 Etapy METODY S-T-O-P
s – STOP
Zacznij od zatrzymania się. “Oderwij się” od tego, co robisz, o czym mówisz czy też myślisz. Już takie kilkusekundowe zatrzymanie się powoduje, że wychodzisz z bezwładnego pędu myśli, uczuć, emocji i zaczynasz przejmować kontrolę nad swoim zachowaniem.
T – take a breath
Na pewno zauważyłeś, że w stresujących sytuacjach Twój oddech staje się nierówny i przyspieszony. Dlatego na kolejnym etapie postaraj się wyrównać swój oddech. Zrób po prostu kilka spokojnych oddechów. Właściwy oddech wycisza silne emocje i pozwala zrelaksować się.
O – observe
Gdy już zatrzymasz się i uspokoisz oddech – spójrz z dystansem na daną sytuację. Przyjmij rolę obserwatora a nie jej uczestnika. Postaraj się ocenić swoje myśli, uczucia, emocje czy też dane wydarzenie w sposób obiektywny.
p – proceed
Kiedy ocenisz w sposób bezstronny i oparty na faktach rzeczywistość, będziesz gotowy do wyboru tego, jak chcesz się zachować. Możesz świadomie wybrać swoją reakcję i zdecydować, co będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego samopoczucia w danych okolicznościach.
Metoda STOP w praktyce uważności
Stosowanie METODY STOP w praktyce uważności zapoczątkował psycholog kliniczny dr Elisha Goldstein. Pozwala ona zatrzymać się w pędzie codziennego dnia, powrócić do chwili obecnej i przyjrzeć się swojemu samopoczuciu. Metodę tę możesz stosować wielokrotnie w ciągu dnia, zaczynać nią dzień lub kończyć. Idealnie też sprawdzi się wówczas, gdy czujesz się przeciążony nadmiarem wydarzeń i bodźców. Ta chwila uważności sprawi bowiem, że wyciszysz się, nabierzesz dystansu, a poziom stresu obniży się. Już samo nazwanie emocji zmniejsza ich intensywność. Dzięki temu bardziej też poznasz samego siebie i swoje rekcje. Wiedząc z kolei, co z Tobą dzieje się, możesz na to zareagować i pomóc sobie w takiej sytuacji.
Cały proces przebiega w podobny sposób, chociaż większy nacisk położony jest na obserwację własnego samopoczucia:
– S (Stań) Kluczowe jest również zatrzymanie się, dlatego po prostu przerwij chociaż na kilka minut to, co robisz. Możesz też wykorzystać sprzyjający temu czas, np. gdy stoisz w korku, czekasz w kolejce, jedziesz komunikacją miejską.
– T (Teraz oddychaj)Przenieś uwagę na swój oddech, skoncentruj się na każdym wdechu i wydechu.
– O (Obserwuj)Zastanów się: o czym teraz myślisz? jakie emocje odczuwasz? czy potrafisz je nazwać? jak reaguje Twoje ciało?
– P (Pójdź dalej) Potem możesz wrócić do czynności, którą przerwałeś. Albo najpierw zrób dla siebie coś, czego właśnie potrzebujesz, aby poczuć się jeszcze lepiej.
Może zainteresuje Cię też inny artykuł: “Odporność psychiczna – jak ją wzmacniać?”, który znajdziesz tutaj.