Naucz się swoich EMOCJI

Emocje

Świat emocji jest bardzo bogaty. Od zawsze są też okazywane. Każdego dnia możemy doświadczać szerokiego wachlarza uczuć nawet nie do końca zdając sobie z tego sprawę, ponieważ dzieje się to na poziomie naszej podświadomości. Warto zatem poznać „rodziny” emocji podstawowych, by umieć zdefiniować to, co czujemy. Z tego artykułu dowiesz się też, jak kluczową rolę odgrywają, a co za tym idzie – jak ogromny wpływ mają na to, czy cieszymy się spełnionym i szczęśliwym życiem czy wręcz odwrotnie.

Emocje – zawsze odczuwane?

Nie ma ani jednej sekundy w naszym życiu, żebyśmy nie odczuwali jakichkolwiek emocji, żebyśmy czegokolwiek nie czuli. Niejednokrotnie jednak osoby doświadczające kryzysu emocyjnego z różnych powodów, w różnych obszarach swojego życia, mówią:
– Ja już nic nie czuję, jest mi wszystko jedno.
– On/ona zabił/zabiła we mnie wszystkie uczucia – tam już nic nie ma i wskazują na swoje serce.
– Nie ma we mnie już żadnych uczuć, nie chcę już niczego czuć.- Nie potrafię kochać, nie potrafię zaufać, nie potrafię uwierzyć, że może cokolwiek się zmienić.

To tylko pozory stanu psychicznego, w którym wydaje nam się, że nic nie odczuwamy lub że nie umiemy doświadczać pewnych emocji. Zazwyczaj wywoływane są one trudnymi czasami – wręcz traumatycznymi sytuacjami życiowymi, ciężkimi zdarzeniami losowymi i/lub zachowaniami ludzi często nam bardzo bliskich. Poprzez swoje działania świadome lub nieświadome ranią nas i sprawiają, że rodzi się w nas poczucie zobojętnienia z góry zakładające, że nie jesteśmy w stanie odczuwać. Nie jest to jednak możliwe, bo tak działa nasz organizm, który od urodzenia wyposaża nas w zmysł czucia i zdolność odbierania rodzących się w nas emocji sprawiających – najprościej rzecz ujmując – że czujemy się dobrze lub źle.

Emocje – czy ich potrzebujemy?

Prowadzone od wielu lat badania nad emocjami pokazują, że dla człowieka rzeczą najważniejszą jest odczuwanie dobrych emocji takich jak miłość, radość, szczęście, zadowolenie, spełnienie, wdzięczność i wiele, wiele innych, o których więcej w dalszej części. To dla tych właśnie emocji:
–  wchodzimy w relacje z nowymi, zupełnie obcymi dla nas ludźmi dając im swój bezcenny czas, uwagę, troskę, bliskość, obdarzając ich zaufaniem i wiarą, że docenią nasze zaangażowanie i starania.
podejmujemy odważne decyzje dotyczące np. życia zawodowego: zmieniamy pracę na lepszą, idziemy do szefa po podwyżkę lub po awans, przedstawiamy na forum koleżeńskim mało popularny punkt widzenia na daną sprawę, czy łamiemy opór przed wystąpieniem publicznym lub asertywnym zachowaniem w stosunku do współpracowników itp.
dokonujemy często ryzykownych wyborów, bo chcemy zawalczyć o nasze pragnienia, realizację naszych celów, planów i marzeń i mieć w związku poczucie spełnienia.
wychodzimy ze swojej strefy komfortu pomimo strachu, obaw i różnego rodzaju lęków, by działać mając na względzie w pierwszej kolejności zatroszczenie się o własne potrzeby, gdyż tylko w ten sposób możemy ofiarować innym cudowne emocje.

Emocje a rzeczy materialne

Warto sobie uzmysłowić! Nie możemy dać nikomu poczucia szczęścia nie dbając w pierwszej kolejności o swoje szczęście, o swój EMOCJONALNY DOBROSTAN. Nie możemy dać czegoś, czego nie posiadamy. Nie możemy pomagać innym, gdy nie posiadamy odpowiedniej (specjalistycznej) wiedzy, wartościowych umiejętności i pieniędzy. Tak, pieniądze należy traktować jako środek do tego, aby czuć się dobrze. Bo mając zasoby materialne, które pozwalają nam zaspokajać ważne dla nas potrzeby i umożliwiają nam żyć w zgodzie z naszymi życiowymi wartościami – doświadczamy dobrych emocji. Dodatkowo warto sobie uświadomić, że takie podejście do kwestii zarabiania pieniędzy uwolni nas od bezcelowej pogoni za nimi tylko po to, by mieć wypchaną przysłowiową skarpetę lub setny gadżet, który za chwilę będziemy postrzegać jako kolejny przedmiot. To nie rzeczy materialne są źródłem emocji, o które tak zabiegamy niemal każdego dnia.

Dlaczego warto zdobywać wiedzę na temat emocji?

Emocje są na zawsze związane z naszym istnieniem, dlatego też warto zdobywać wiedzę na ich temat oraz nauczyć się, jak odpowiednio reagować na emocje, tak by dawały nam:
– radość, a nie frustracje,
– poczucie satysfakcji, a nie rozczarowania czy rozżalenia,
– zrozumienie tego, co się z nami dzieje, a nie poczucie osamotnienia czy zagubienia,
– przekonanie, że jesteśmy wartościowi, i że to od nas w bardzo dużym stopniu zależy to, jakim życiem się cieszymy,
– motywację do podejmowania działań i realizacji własnych pasji,
– siłę do przeciwstawiania się wszystkim, którzy próbują nami manipulować, nas wykorzystywać do realizacji własnych potrzeb, niejednokrotnie przy tym wpędzając nas w poczucie winy poprzez wmawianie nam jacy to jesteśmy egoistyczni i samolubi; niestety bardzo często im w to wierzymy.

Zatem jeśli chcemy nauczyć się zarządzać swoimi emocjami, które czy nam się to podoba czy nie kierowały, kierują i będą kierować naszym życiem to nauczmy się o nich jak najwięcej czytając książki, artykuły czy biorąc udział w warsztatach organizowanych przez osoby, które na co dzień pracują z emocjami pod różnym kątem.

WYODRĘBNIAMY 8 PODSTAWOWYCH RODZIN EMOCJI

ZŁOŚĆ: furia, uraza, gniew, irytacja, oburzenie, niechęć, obraźliwość, wrogość i będąca jej szczytem patologicznym nienawiść oraz szał.

SMUTEK: żal, przykrość, boleść, melancholia, użalanie się nad sobą, zniechęcenie, przygnębienie oraz głęboka depresja, która jest ostatecznym stanem, w jaki możemy popaść.

STRACH: niepokój, obawa, nerwowość, zatroskanie, konsternacja, zaniepokojenie, onieśmielenie, strachliwość, zamartwianie się, bojaźń, troskliwość, popłoch, panika, przerażenie, w postaci krańcowej – fobie i ataki lękowe.

ZADOWOLENIE: szczęście, przyjemność, ulga, błogość, rozkosz, radość, uciecha, duma, przyjemność zmysłowa, miły dreszczyk, uniesienie, zaspokojenie, satysfakcja, euforia, zaspokojenie kaprysu, ekstaza oraz na samym końcu skali – mania.

MIŁOŚĆ: akceptacja, życzliwość, ufność, uprzejmość, poczucie bliskości, oddanie, uwielbienie, zaślepienie.

ZDZIWIENIE: wstrząs, zaskoczenie, oszołomienie, osłupienie, zdumienie.

WSTRĘT: pogarda, lekceważenie, nieprzychylność, obrzydzenie, odraza, niesmak, awersja.

WSTYD: poczucie winy, zażenowanie, zakłopotanie, wyrzuty sumienia, upokorzenie, żal z powodu tego co się zrobiło, hańba i skrucha.

Lista ta nie jest z pewnością wyczerpującym wykazem różnych kategorii emocji, bo prawda jest taka, że ani powyższy, ani żaden inny podział emocji nie jest doskonały. Wynika to z tego, że stany emocjonalne przenikają się wzajemnie i na przykład uczucie żalu może być powiązane zarówno z miłością, jak i ze smutkiem. Pamiętajmy, że każda emocja, o ile zostanie dobrze odczytana, jest dla nas cenna, ponieważ może być ważną wskazówką i podpowiedzią w procesie dokonywania wyboru i podejmowania decyzji.

Autorem artykułu jest 
Beata Rybak – 
certyfikowany coach
pro&rozwojowy
i kryzysowy
www.beatarybak.pl

Twórca Grupy Wsparcia „Motyle”

Może zainteresuje Cię też artykuł z cyklu “widziane oczami coacha”, który odpowiada na pytanie: “Dlaczego próbujemy innym udowodnić swoją wartość?”, który znajdziesz tutaj.

Please follow and like us:
fb-share-icon