“Poranne strony” – ćwiczenie Julii Cameron

Poranne strony ćwiczenie Julii Cameron

“Poranne strony” to ćwiczenie służące między innymi pobudzeniu kreatywności. Zostało ono opisane przez Julii Cameron w jej książce, pt. “Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórce?”. Przeczytaj, na czym ono polega, i dlaczego warto zacząć je codziennie stosować.

Na czym polega ćwiczenie “poranne strony”?

To ćwiczenie opiera się na zaczynaniu dnia od odręcznego napisania 3 stron tekstu … wszystkiego, co przyjdzie Ci na myśl. Bez oceniania, poprawiania, ważenia słów! Po prostu daj popłynąć strumieniowi świadomości. Bardzo często będą to zdania niespójne czy też pełne powtórzeń – i jest to jak najbardziej w porządku. To ćwiczenie nie służy też tylko opisywaniu doniosłych wydarzeń i przeżyć. Wręcz przeciwnie! To bowiem często właśnie małostkowe myśli, wydawałoby się bez znaczenia – “zatruwają” Cię i hamują kreatywność.

“Jeśli umysł jest zbyt aktywny, to tak jakby go wcale nie było”.

– Theodore Roethke

Bardzo ważne jest, aby żadnego dnia nie pomijać pisania “porannych stron”. Bez względu na to, w jakim jesteś nastroju. Jak wszystko co nowe – również ta praktyka początkowo może budzić Twój opór czy nawet niechęć. Julii Cameron stosuje to narzędzie od ponad 30 lat i przekonuje, że z czasem dla każdego staje się to “…tak naturalne i niezbędne jak oddychanie”. Co ważne, nie tylko nikomu nie wolno czytać Twoich spisanych myśli, ale tez Ty sam nie wracaj do tego wcześniej niż po upływie ok. 8 tygodni.

Jakie korzyści przyniesie Ci pisanie “porannych stron”?

“Poranne strony” działają jak poranna medytacja. To czas na zatrzymanie się dla siebie i “rozmowę” z samym sobą. Możesz przyjrzeć się wszystkiemu, co się dzieje w głębi Ciebie. Jak pisze Julii Cameron: “Za pomocą porannych stron sporządzamy mapę własnego wnętrza”. Dzięki nim oczyścisz umysł z tego, co Cię martwi, niepokoi, zasmuca, boli … Oczywiście, możesz też opisać to, co Cię cieszy, czym właśnie się ekscytujesz, co planujesz, i o czym marzysz … Po spisaniu tych 3 stron poczujesz ulgę i spokój. W nowy dzień wejdziesz też bez barier hamujących Twoją koncentrację i kreatywność! To nie tylko narzędzie, za pomocą którego wprowadzisz zmiany w życiu. Może doprowadzić Cię też do takich rozwiązań, o których wcześniej nawet byś nie pomyślał.

“Słowa są pewną formą działania, zdolną wywoływać zmiany”.

– Ingrid Bengis

W uczynieniu ćwiczenia “poranne strony” Twoim codziennym nawykiem mogą Ci pomóc wskazówki zawarte w artykule: Pętla nawyku – jak zamienić zły nawyk na dobry?

[Artykuł opracowano na podstawie książki: Julia Cameron, “Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę?”, Wydawnictwo Szafa].

Please follow and like us:
fb-share-icon