Poznaj 5 CIEKAWOSTEK PSYCHOLOGICZNYCH ze świata nauki! cz. 2

ciekawostki naukowe

Zapoznaj się z 5 kolejnymi ciekawostkami psychologicznymi, które zostały udowodnione naukowo! Dotyczą one: wpływu medytacji na koncentrację, nawyków, korzyści ze spisaniu planu, wypalenia zawodowego, czasu trwania emocji.

1. CZY WIESZ, ŻE …

medytacja poprawia koncentrację oraz zdolność uczenia się?

medytacja

Badania dowiodły, że medytacja prowadzi do wytworzenia gęstszej sieci komórek nerwowych w korze mózgu. Odpowiadają one właśnie za uwagę i proces przetwarzania informacji. U osób praktykujących medytację zaobserwowano też wyższą aktywność fal gamma w mózgu, które wpływają na uczenie się, dobrą pamięć i percepcję. Regularna medytacja spowalnia również proces starzenia się mózgu, który związany jest z kurczeniem się kory mózgowej. Przeprowadzone badania pokazały, że osoby medytujące w wieku 50 lat mają mózg o 7,5 lat młodszy w porównaniu do osób, które nie medytują!

2. CZY WIESZ, ŻE …

ok. 40% decyzji podejmowanych przez nas w ciągu dnia wynika z naszych nawyków?

nawyki

Nawyki bardzo upraszczają nam życie. Wiele czynności wykonujemy po prostu automatycznie i “odciążamy” w ten sposób mózg z nadmiaru przetwarzanych informacji. Nawyki mają też do siebie, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nami kierują. Zasadnicze znaczenie ma jednak to, czy są to nawyki dobre dla nas, czy też takie, które nam szkodzą.
Istnieje praktyczna metoda “zidentyfikowania” naszych nawyków. Przez 7 dni obserwuj swoje zachowania i sposób, w jaki funkcjonujesz w ciągu dnia. Codziennie wieczorem zrób notatki ze swoich obserwacji. Po tygodniu przeanalizuj te zapiski pod kątem zachowań, które się powtarzają. Oceń też, które z nich Cię wspierają, a które wręcz przeciwnie. Dzięki temu będziesz już wiedział, nad zmianą których nawyków powinieneś popracować.

3. CZY WIESZ, ŻE …

mamy 50% większe szanse na realizację planu, jeśli plan zostanie spisany?

plan

Gdy zapisujesz cele i plany dokonujesz w pewnym stopniu ich materializacji. Wymaga to przecież ubrania myśli w słowa, a tym samym plan staje się dużo bardziej konkretny. Poza tym, w czasie gdy spisujesz plan, a nie jedynie o nim myślisz – uruchamiasz oprócz prawej półkuli mózgu również lewą półkulę mózgu – analityczną. A wtedy wykorzystujesz znacznie pełniej swój potencjał! Gdy masz spisany plan w miejscu, do którego często zaglądasz – trudniej też o nim zapomnieć w pędzie codziennego życia. A odhaczanie zrealizowanych działań jest bardzo motywujące. Idealnie pasują tu też słowa Briana Tracy: “Cele, które nie są zapisane, są tylko życzeniami”.

4. CZY WIESZ, ŻE …

nawet 41% pracowników może cierpieć z powodu wypalenia zawodowego?

wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe to zespół objawów powstających w wyniku przeciążenia emocjonalnego oraz fizycznego, którego przyczyną jest długotrwały stres w miejscu pracy.
Czynniki mogące doprowadzić do syndromu wypalenia zawodowego: nadmiar obowiązków i presja czasu, zbyt wygórowane wymagania i brak wsparcia, konflikty ze współpracownikami, monotonia pracy i brak możliwości rozwoju zawodowego, ciągła rywalizacja w miejscu pracy, brak równowagi między pracą a życiem zawodowym.
Wypalenie zawodowe nie powstaje z dnia na dzień. Dlatego, gdy zauważysz, że przez dłuższy jesteś w opisanych powyżej sytuacjach – zareaguj!

5. CZY WIESZ, ŻE …

czas trwania emocji w naszym mózgu wynosi ok. 90 sekund?

emocje

90 sekund to czas od bodźca wywołującego emocję do wygaśnięcia związanych z nią neurotransmiterów. Dlaczego zatem emocje zazwyczaj “żyją” w nas znacznie dłużej? Ponieważ sami nie pozwalamy im “odejść”, a nawet je podsycamy!
Kontrolować negatywne emocje pozwala “Metoda 90 sekund”. Postaraj się przez 90 sekund (czyli naturalny czas trwania emocji) na nią nie reagować. Nie walcz z nią, ani jej nie oceniaj. Po prostu obserwuj daną emocję i pozwól jej wygasnąć.
Na refleksję tego, co nas spotkało, i co czuliśmy przyjdzie czas. Ale wtedy zrobimy to bardziej “na chłodno”, obiektywnie i w sposób znacznie mniej destrukcyjny dla naszego stanu emocjonalnego.

Inne ciekawostki psychologiczne znajdziesz tutaj.

Please follow and like us:
fb-share-icon