Poznaj 5 CIEKAWOSTEK PSYCHOLOGICZNYCH ze świata nauki! cz. 1

ciekawostki psychologiczne

Poznasz tutaj 5 udowodnionych naukowo ciekawostek psychologicznych ! Dotyczą one: wpływu czytania na stres, relaksacyjnych właściwości śmiechu, pracy z pasją, liczby myśli człowieka i skłonności do odkładania w czasie różnych czynności.

1. CZY WIESZ, ŻE …

6 minut ciągłego czytania może zmniejszyć poziom stresu aż o 68% ?

czytanie

Badania prowadzone przez Mindlab International University of Sussex pokazały, że czytanie książki obniża stres w większym stopniu niż spacer, słuchanie muzyki czy też picie kawy. Badacze ustalili także, że nie ma znaczenia, co czytasz. Poza jednym wyjątkiem … Czytanie wiadomości może ten poziom stresu podnieść! W trakcie badania mierzony był zarówno poziom stresu, jak i częstotliwość akcji serca.

2. CZY WIESZ, ŻE …

1 minuta śmiechu to tyle co 45 minut relaksu przy ulubionej muzyce ?

śmiech

Śmiech jest po prostu zdrowy! Podczas śmiechu zachodzą w organizmie takie same reakcje, jak podczas wysiłku fizycznego, tzn. serce zaczyna bić szybciej, a oddech staje się głębszy. Ponadto, zmniejsza się poziom adrenaliny (hormon walki), a zaczynają wydzielać się endorfiny zwane hormonem szczęścia. To wszystko daje efekt odstresowania, odprężenia i zadowolenia.

3. CZY WIESZ, ŻE …

tylko 13% ludzi na świecie wykonuje pracę, która ich pasjonuje ?

praca i pasja

To statystyki wyjaśniają, dlaczego z drugiej strony tak wiele osób cierpi na syndrom wypalenia zawodowego. W pracy spędzamy 1/3 naszą życia, dlatego nie powinno dziwić, że w znacznym stopniu oddziałuje na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Badania naukowe dowodzą również, że osoby łączące pracę z pasją mają zdecydowanie większą motywację. To z kolei sprawia, że znacznie częściej i szybciej osiągają sukcesy niż w pracy, która jest dla nich jedynie przykrym obowiązkiem.

4. CZY WIESZ, ŻE …

człowiek ma średnio ponad 6 tysięcy myśli na dobę ?

myśli człowieka

Tych wyliczeń dokonali psychologowie z Queen’s University w Kanadzie. Stworzyli metodę, która potocznie nazywa się “MYŚLIOMIERZEM”. Pozwoliła ona na określenie momentu w mózgu człowieka, w którym jedna myśl kończy się i zaczyna następna. Wyznaczono też konkretne chwile, gdy mózg skupia się na jednej myśli. Tę myśl z kolei określono jako “thought-worm” czyli MYŚL-ROBAK.

5. CZY WIESZ, ŻE …

ponad 80% Polaków odkłada na później różne czynności i sprawy ?

odkładanie na później

Dlaczego tak dużo osób odkłada na później? Prokrastynacja tak naprawdę jest związana z naszą naturalną fizjologią. Organizm dąży do oszczędzania energii na czynnościach, które wymagają wysiłku, a nie przynoszą natychmiastowej nagrody. Prokrastynacja to też “walka” między układem limbicznym, który odpowiada za emocje, a korą przedczołową, która odpowiada m.in. za zarządzanie celami.

Kolejne ciekawostki psychologiczne znajdziesz tutaj.

Please follow and like us:
fb-share-icon