Dlaczego MOTYWACJA to klucz do Twojego sukcesu? Poznaj 7 powodów.

Podziwiamy ludzi sukcesu i chcielibyśmy mieć podobne osiągnięcia. Przeważnie jednak patrzymy tylko na efekt końcowy. Już znacznie mniej osób poznaje ich drogę do sukcesu, która nierzadko była pełna przeszkód i trudnych momentów. Czasem nawet musieli zmierzyć się z traumatycznymi wydarzeniami.

Taką osobą jest Oprah Winfrey – zanim została sławną prezenterką oraz producentką telewizyjną i miliarderką – wychowywała się w patologicznej rodzinie, jako dziecko została zgwałcona, w wieku 14 urodziła dziecko, które zmarło po paru dniach. Miała również problemy z narkotykami. Z kolei Sven Hannawald – niemiecki skoczek narciarski ze spektakularnymi sukcesami – u szczytu swojej kariery zmagał się z syndromem wypalenia, który, jak sam opisuje w swojej biografii, doprowadził go do całkowitego wyczerpania fizycznego i psychicznego. Natomiast Joe Girard – uznany przez Guinessa 12-krotnie za najlepszego sprzedawcę samochodów na świecie – wcześniej wraz ze swoją rodziną znalazł się na skraju biedy, a w pewnym momencie nawet zagrożone było życie jego dziecka, ponieważ nie miał środków na jego leczenie.

Dlaczego te historie są tak ważne w kontekście motywacji? Ponieważ te wszystkie osoby (a takich historii jest znacznie więcej) – znalazły klucz do pokonania trudności, zmiany swojego życia i realizacji celów i marzeń. Tym kluczem jest właśnie MOTYWACJA.

Oczywiście, motywacja nie jest potrzebna tylko w przypadku spektakularnych wyzwań i wyjątkowo trudnych przeszkód. Zarówno Twoje większe, jak i mniejsze marzenia, plany, cele – dzięki podsycaniu w sobie motywacji – mają dużo większą szansę na sukces.

„Ludzie często mówią, że motywacja nie trwa wiecznie. Efekt kąpieli też nie, dlatego zalecana jest codziennie”.

– Hilary Hinton (Zig Ziglar)

7 POWODÓW, dla których MOTYWACJA to klucz również do Twojego sukcesu

1. W zdecydowanie większym zakresie wykorzystasz swój potencjał

Bez motywacji nie tylko Twój talent, ale też poświęcony czas, zainwestowane pieniądze, a nawet ciężka praca mogą nie przynieść takich efektów, jakich można by oczekiwać. Gdy natomiast działasz z poczuciem wewnętrznej motywacji, Twój potencjał jest w pełni wykorzystywany. Co więcej, ten potencjał ciągle się zwiększa! Takie osoby bowiem podnoszą sobie coraz wyżej poprzeczkę i tym samym rozwijają się.

„Przestań zadowalać się przeciętnością. Wykorzystaj swój potencjał i idź na całość”.

– Robert Glazer

2. Nie będziesz obawiał się wyznaczania również dużych celów

Wykazano, że osoby działające pod wpływem motywacji są gotowe, aby wybierać cele odpowiednio większe. Silniejsza jest wtedy chęć realizacji celu niż obawy o ewentualne niepowodzenie. Motywacja wewnętrzna powoduje, że częściej też wybiera się ambitniejszą drogę realizacji celu. Jesteśmy bowiem bardziej gotowi na to, aby przekraczać naszą strefę komfortu.

„Tylko Ci, którzy ryzykują pójście za daleko, dowiedzą się jak daleko można dojść”.

– Thomas S. Eliot 

3. Dzięki motywacji będziesz bardziej wytrwale dążył do celu, który sobie wyznaczysz

Nie poddasz się przy napotykanych trudnościach, lecz będziesz szukał kolejnych rozwiązań i sposobów dojścia do zamierzonych rezultatów. Gdy bowiem zmierza się do osiągnięcia ważnego dla nas celu, to wzrasta też nasza siła woli. Siła woli to również warunek niezbędny w przypadku walki ze szkodliwymi nawykami i nałogami. Człowiek działający pod wpływem silnej motywacji jest też bardziej odporny na zmęczenie i zniechęcenie.

„Siła woli – czyli zdolność kontrolowania własnych pragnień, emocji i uwagi – wywiera wpływ na takie sfery życia, jak na przykład zdrowie fizyczne, bezpieczeństwo finansowe, relacje interpersonalne, sukcesy zawodowe”.

– Kelly McGonigal

4. Swoje cele zrealizujesz znacznie szybciej

W przypadku działania bodźców motywacyjnych, dużo częściej i systematycznej realizuje się określone czynności. Badania dowodzą, że intensywność motywacji wpływa bezpośrednio na zwiększenie energii, z jaką angażujemy się w wykonywaną czynność. Jak natomiast wiadomo same chęci nie wystarczą. Aby zobaczyć efekty, trzeba również wykonywać systematycznie odpowiednią pracę w tym kierunku.

Sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego z dnia na dzień”.  

– Robert Collier

5. Zwiększy się Twoja samodyscyplina

Nie będziesz potrzebował bodźców zewnętrznych zachęcających Cię do działania. Pod wpływem motywacji wewnętrznej człowiek podejmuje się różnych zadań, ponieważ sprawiają mu one przyjemność, dają satysfakcje i stanowią wartość samą w sobie. Czasem też trzeba poświęcić pewne przyjemności na obecnym etapie życia, aby czerpać korzyści w przyszłości. Gdy jednak jesteśmy odpowiednio zmotywowani, jest to dużo łatwiejsze.

Wszyscy mamy marzenia. Aby jednak sprawić, że marzenia staną się rzeczywistością, potrzeba bardzo dużo determinacji, poświęcenia, samodyscypliny i wysiłku”.

– Jesse Owens

6. Zdecydowanej poprawie ulegnie Twoja skuteczność i jakość w realizacji zadań

Osoby zmotywowane angażują się bardziej w zadania, poświęcają im więcej uwagi oraz zwiększa się precyzja ich wykonania. Poza tym im większa motywacja, tym osiąga się wyższy poziom wprawy w wykonywanej czynności. A to przekłada się na konkretne efekty. Nie bez powodu firmy wprowadzają różnego rodzaju systemy motywacyjne, które mają na celu podniesienie poziomu satysfakcji, efektywności i zaangażowania ich pracowników. Wykorzystaj zatem automotywację również do realizacji swoich własnych celów.

„Jeśli znajdziesz pracę, która daje Ci możliwości wykazania się wrodzonymi talentami, to w ciągu dwóch lat poczynisz większe postępy niż na innej posadzie przez dziesięć lat”.

– Brian Tracy

7. Dzięki odpowiedniemu poziomowi motywacji będziesz myślał i działał bardziej kreatywnie

Umysł staje się wówczas elastyczny i otwarty na nowe możliwości. Osiągnięcie jednego sukcesu, motywuje też do podejmowania kolejnych wyzwań. Wzmocniona bowiem zostaje nasza pewność siebie. To wszystko z kolei przekłada się na ogólne poczucie szczęścia, spełnienia i zadowolenia z życia. Taka osoba odczuwa radość nie tylko w chwili osiągnięcia celu, ale też przez całą drogą, która go do niego prowadzi…

„Szczęście nie jest stacją, do której przyjeżdżasz, tylko sposobem podróżowania”.

– Margaret Lee Runbeck

Podsumowanie

Motywacja jest kluczowa w realizacji wszelkich celów. Oddziałuje też na inne elementy naszego zachowania, które warunkują sukces. Należą do nich m.in. siła woli, systematyczność, samodyscyplina oraz kreatywność. Dzięki niej masz duże szanse nie tylko na podjęcie działań, ale również doprowadzenie ich do końca. Istnieją czynniki wpływające na poziom motywacji, jak również metody automotywacji, o których na pewno będzie mowa w kolejnych artykułach.

Literatura: J. Reykowski, Psychologia, pod red. T. Tomaszewskiego

Please follow and like us:
fb-share-icon