ROZWÓJ OSOBOWOŚCI CZŁOWIEKA – co należy wiedzieć na jej temat?

Osobowość człowieka

Nasza osobowość wpływa diametralnie na życie każdego z nas.  Z całą pewnością nie jest to tylko pojęcie psychologiczne. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego należy dobrze poznać swoją własną osobowość? Przede wszystkim wyjaśnione zostanie, czym w ogóle jest osobowość człowieka, i jakie cztery główne czynniki na nią wpływają. Znajdziesz też odpowiedź na zasadnicze pytanie – czy w ogóle jest możliwa jej zmiana na przestrzeni życia?

Czy poznanie własnej osobowości rzeczywiście jest koniecznością?

Żyjemy w czasach ciągle przyspieszających zmian. Rozwój technologiczny, uwarunkowania ekonomiczne oraz trendy społeczne stają się coraz mniej dla nas przewidywalne. Taka sytuacja nie jest korzystna dla człowieka i jego prawidłowego rozwoju, ponieważ wywołuje w nim brak poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji oraz powoduje odczuwanie różnego rodzaju obaw, lęków i niepokojów związanych z troską o teraźniejszość oraz przyszłość swoją i bliskich osób.

Rodzą się w związku z tym pytania:

 • jak sprostać wyzwaniom współczesnego świata, by cieszyć się spełnionym życiem?
 • co zrobić, by odnaleźć własną drogę w oceanie możliwości i różnorodności, jakie oferuje nam współczesny świat?
 • jak zachować swoją indywidualność i wyjątkowość w gąszczu schematów zachowań narzucanych przez wszechobecne media, reklamę i marketing?
 • jak dowiedzieć się co jest dla nas dobre lub złe, korzystne lub niekorzystne, wspierające lub ograniczające z tej całej masy płynących do nas każdego dnia nowych informacji?
 • i wreszcie co nam może pomóc w efektywnej realizacji naszych celów, planów, pasji czy marzeń?

Na powyższe pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Wynika to z faktu, że każdy z nas jest inny, a tym samym mamy różne oczekiwania, potrzeby, pragnienia i wymagania. Dlatego też najlepszym sposobem na znalezienie dobrych dla nas rozwiązań, jest zgromadzenie możliwe szerokiej i dokładnej wiedzy na swój temat.  Krótką mówiąc należy poznać własną osobowość, która po pierwsze sprawia, że jesteśmy ludźmi, po drugie to właśnie ona powoduje, że różnimy się między sobą.

Czym jest “osobowość człowieka”?

Osobowość człowieka to interakcja wielu procesów psychologicznych, w skład których wchodzą historia naszej ewolucji, nasze indywidualne wyposażenie biologiczne i rozwój, jakiego doświadczamy w ciągu całego naszego życia. Wszystkie one działają w środowisku obejmującym rodzinę, szersze relacje społeczne (zarówno te bezpośrednia jak i wirtualne) oraz kulturę.

Podsumowując, na kształtowanie się naszej osobowości mają wpływ cztery główne czynniki:

 1. BIOLOGIA I EWOLUCJA
 2. WYCHOWANIE (ŚRODOWISKO)
 3. RELACJE SPOŁECZNE I KULTURALNE
 4. ROZWÓJ CZŁOWIEKA W POSZCZEGÓLNYCH OKRESACH ŻYCIOWYCH

Czy osobowość człowieka może się zmieniać?

Z prowadzonych od wielu lat na szeroką skalę badań wiemy, że rozwój i przeobrażenia osobowości są możliwe przez całe życie człowieka. Nasza osobowość jest dość skomplikowaną strukturą, na którą składa się wiele elementów.  Jednakże fakt, że istnieje możliwość jej transformacji jest dla nas bardzo dobrą wiadomością. Co to oznacza dla Nas? Praktycznie na każdym etapie naszego życia możemy podjąć decyzje o dokonaniu przemyślanej zmiany. Równocześnie należy dać sobie czas na odkrycie i efektywne wykorzystanie naszego rzeczywistego potencjału. Co jednak najważniejsze dla naszego zdrowia – praktycznie zawsze możemy przepracować to, co nam nie służy, co nas ogranicza, co powoduje, że nie kierujemy samodzielnie własnym życiem i pozwalamy, aby inni wpływali na to, jak się czujemy, i co o sobie myślimy.

Zatem jeśli tylko chcemy, możemy zwiększyć poziom naszej samoświadomości zdobywając wiedzę i umiejętności w kluczowych dla naszego prawidłowego rozwoju osobistego i zawodowego tematach, do których niewątpliwie zaliczamy:

 • umiejętność uważnego obserwowania własnych myśli i koncertowania się na tych, które są dla nas dobre i wspierające,
 • umiejętność zarządzania (odpowiedniego reagowania) doświadczanymi emocjami ze szczególnym uwzględnieniem emocji stresu, która leży u podłoża praktycznie większości chorób jakich doświadczamy,
 • umiejętność odpowiedzialnego i samodzielnego podejmowania decyzji – co za tym idzie kierowania własnym życiem.

Zatem nie dajmy sobie wmówić, że zmiana w naszym życiu nie jest możliwa, że jesteśmy za starzy, że odpowiedni czas minął i wreszcie, że nasza osobowość jest nam dana raz na zawsze. W każdym momencie, jeśli tylko tego chcemy tak naprawdę możemy zacząć realizować własne cele, plany i marzenia. Jedyne ograniczeni,  jakie są to te w Nas i w świecie zewnętrznym. To czy pozwolimy, aby nas blokowały zależy tylko od NAS. Warto to sobie uświadomić i ruszyć do przodu, by cieszyć się każdego dnia spełnionym i satysfakcjonującym życiem.

Autorem artykułu jest 
Beata Rybak – 
certyfikowany coach pro&rozwojowy
i kryzysowy
www.beatarybak.pl
Twórca Grupy Wsparcia „Motyle”

Może zainteresować Cię też inny artykuł z cyklu „widziane oczami coacha” na temat: “Odważne wybory – dlaczego warto ich dokonywać?“.

Please follow and like us:
fb-share-icon